Android Cihazınızı Stagefright MMS Saldırısından Nasıl Korursunuz?

Android-Stagefright-MMS-Hack

Yaklaşık 2 hafta kadar önce Android cihazları tamamen sessiz hale getiren bir açık keşfedildi. Stagefrigt (sahne korkusu) adındaki bu açık bir MMS mesajı ile Adroid cihaza bulaşıyor ve kullanıcı MMS mesajını izlemek için mesaja tıkladığında aktifleşerek Android cihaza bulaşıyor. Bazı mesaj uygulamarındaysa kullanıcının mesaja tıklamasına gerek yok çünkü uygulama otomatik olarak MMS mesajını çalıştırıyor ve o andan itibaren saldırı gerekleşmiş oluyor. 

Stagefright ‘ın bulaştığı cihaz ilk etapta bildirim sesleri açık olmasına rağmen sessiz konuma geçiyor ve hiçbir şekilde cihazdan ses çıkmıyor. Bu görünen sorun haricinde görünmeyen sorun ise mesajı yollayan Hacker cihazınız üzerinde kameradan, sms mesajlarınıza kadar tüm alanlara istediği gibi erişebiliyor. Böylece cihaz üzerindeki bilgilerinizi alabiliyor.

hangouts-stagefright-bildirim

Bu saldırlarda Samsung, Lg, Motorola, Sony vb tüm android cihaz üreticileri etkilenmiş durumda. Google sorunun çözümüne yönelik Nexus cihazlar için bir güncelleme yayınladı ancak diğer cihaz üreticileri bu sorun için mevcut yamayı ne aman yayınlar artık orası belirsiz.

Android kullanıcısı olarak henüz bu sorundan etkilenmediyseniz şanslısınız demektir ve bu sorundan etkilenmemenz için size tavsiyem; Android cihazınızın SMS ayarlarına girin ve “MMS mesajları Otomatik Al ” veya “otomatik oynat” gibi seçenekleri kapatın. Bunun haricinde tanımadığınız kişilerden veya arkadaş listenizden gelen mms mesajlarını açmayın.

Stagefright-google-messenger Stagefright-hangouts

 

 

Samsung Knox ekibi Samsung kullanıcıları için MMS alımını kapatarak Stagefright saldırılarından geçici oalrak korunmayı sağlayan bir uygulama yapmış. Dileyen kullanıcılar BURADAN uygulama apk dosyasını cihazlarına indirerek kurabilirler.

 

Play Store’da yayınlanan Stagefrigt Detector uygulaması ile Android cihazınızın saldırıdan etkilenip etkilenmediğiniz kontrol edebilirsiniz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup