Blackberry Z10 İzlenimlerim

Blackbery Z10

 

Merak ettiğim Blackberry Z10 modelini dün Bursa Carrefour AVM Avea Mağazası’nda inceleme fırsatı buldum. Android ve Galaxy serisine geçtikten sonra Blackberry’den iyice kopmuştum ancak hala uzaktanda olsa Blackberry’i takip ediyorum. Blackberry’den kopmamanın en büyük nedeni donanım ve yazılım olarak mevcut rakiplerinin çok gerisinde kalması ve kullanım olarak beklentilerimi karşılayamamasıydı.  Aslında Android kullanmaya başladıktan sonra akıllı telefonun ne olduğu net bir şekilde görmüş oldum. Bence Rim için en iyi kurtuluş yolu Android işletim sistemine sahip bir model çıkarmasından geçiyor. Dokunmatik bir cihaz yapmak yerine Qwerty klavyeli bir model üretirse (ki bu konuda Blackberry’den iyisi yok) pazarda çok iyi ses getirir.

Blackberry Z10 modeli ve Blackberry Os10 ‘a bakacak olursak:

Blackbery Z10 ile kullanılan OS10 yazılımı aslında Android ve İos’un iyi bir harmanlaması olmuş. Rim’in bu harmanlamaya kattığı yeni özellikler çok şık ve kullanışlı olmuş.  Telefonu ilk elinize aldığınızda uyandırdığı hafiflik ve kibarlık hissi güzel. Köşeli hatları her ne kadar HTC’ ve İphone’u hatırlatsa da telefon hoş bir çizgiye sahip. Nexus serisinde olduğu gibi Blackberry Z10 ‘un ön yüzünde ne dokunmatik ne de normal bir tuş yok. Daha önce bu tarz tuşları kullanmaya alışmış olan birisi olarak ilk etap da ne yapacağımı bilmeden telefona şaşkın şaşkın bakarken, sağa – sola ve yukarı – aşağı parmak kaydırma hareketleri ile menüler arasında gezinmeye başlayınca içimi telefonu kullanmayı çözmekten dolayı bir heyecan kapladı.

Donanım

Blackberry Z10 1.5Ghz Çift çekirdekli işlemci ve 2GB Ram ile gayet akıcı ve hızlı bir kullanıma sahip. Bunda en büyük etken Blackberry OS 10 yazılımının bu donanıma uygun olarak düzenlenmiş olması.  Ama Blackberry Z10 sadece donanım olarak bile bakarsanız  iphone 5’den çok daha kuvvetli ( Zira İphone 5 ‘de 1.2Ghz çift Çekirdekli işlemci ve 1 GB Ram mevcut) Galaxy serisinde ise Galaxy S3 ile İşlemci olarak iki çekirdek geride kalırken Ram olarak 1GB daha üstün kalıyor. Ancak Sony Xperia Z, HTC One ve özellikleri az çok belli olan Galaxy S4’e göre fazlaca geride kalıyor. Ama Blackberry Z10’un ana hedefinin İphone kullanıcıları olduğundan Z10 ‘un İphone’dan çok daha güçlü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Blackberry Z10 da 4.2 inç 1280×768 çözünürlükte 355ppi piksel yoğunluğuna sahip kapasitif ekran kullanılıyor. Bu ekran ilk başta eski Blackberry modellerine göre farkını ortaya koyuyor, hele o eski 95xx be 98xx serisi ile karşılaştırma yapmaya bile izin vermiyor.

Uygulama ve Özellikler

Blackberry’nin en önemli iki kozu olan Push Mail ve Blackberry Messenger uygumalası Os 10 ile daha kullanışlı hale getirilmiş. Özellikle BBM üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi yapılabilmesi ve görüşme sırasında kullanıcıların birbiri ile ekran baylaşımı yapabilmesi sıradışı bir özellik olmuş. Şu anda İphone, Android ve Windows Mobile kullanıcılarının üçüncü parti yazılımlar sayesinde telsiz mantığı ile görüşme yaptığını dikkate alınca; BBM üzerinde GSM üzerinden görüşme yapar gibi hızlı ve akıcı bir şekilde konuşurken telefon ekranınızı Teamviewer ile ekran görüntüler gibi telefon ekranı paylaşabilmek benzersiz özellik. Rim BBM servisini gerçekten OS10 ile farklı bir hale getirmiş. Diğer uygulamalara baktığımızda Youtube, Google Maps ve diğer platformlarda popüler olan uygulamalar Blackberry’nin uygulama mağazası AppWorld üzerinden indirilebiliyor.

Blackberry Z10’un tarayıcısı şu an için piyasadaki tüm işletim sistemlerinde bulunan orjinal ve üçüncü parti tarayıcılar içinde en hızlısı. Sayfa açılış hızı ve sayfa geçişleri çok iyi. Html 5 destekli tarayıcı Flash desteklemiyor, bu yüzden Flash içerikleri tam olarak görüntüleyemiyorsunuz ama tarayıcının hızı gerçekten muhteşem.

Sonuç olarak Blackberry Z10 Blackberry’nin kendi kabuğunu kırdığı bir cihaz olmuş. Blackberry Os10 işletim sistemine sahip Z10; Android ve İos daki gibi multimedya özelliklerinin de içinde barındırıldığı bir cihaz.  Ancak fiyat dikkate alındığında 1899TL lik etiketi ile tercih edilinebilirliğini fazlaca zora sokmuş gibi. Çünkü yeni piyasaya giren Sony Xperia Z 1850TL,  HTC one 1900-2000TL, İphone 5’in 1950TL fiyat etiketlerine sahipken Rim’in kendisini kanıtlamaya çalıştığı bir cihazı piyasada oturmuş modeller ile eşdeğer fiyata tutması kendi kendisi baltalamak gibi olmuş. Muhtemelen kısa zaman içinde daha az özelliklere sahip ucuz fiyatlı düşük modellerler çıkaracaktır. Bence Rim Z10 modelini 1200- 1400TL arası bir fiyat ile satışa çıkarsaydı çok daha büyük başarı sağlardı.

 

BBM Ekran paylaşımıBlackberry Z10Blackberry Z10

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup