Facebook Zaman Tünelini Virüsten (Otomatik Paylaşılan İçeriklerden) Temizlemek

** FILE ** The Facebook logo is displayed at a news conference in New York in this November 6, 2007 file photo. A new application is aiming to inject more commerce into the social playground by paying Facebook members who help make sales to their friends. (AP Photo/Craig Ruttle, file)

Son zamanlarda bir çok Facebook kullanıcısı zaman tüneline veya ana sayfasına virüs bulaştığından şikayet ediyor. Bu virüsler kullanıcının zaman tünelinde ve tüm arkadaşlarına erotik içerikli resimler paylaşıyor.  Bizim millet paylaşımı kendisi yapmadığı için başkasının yaptığını düşünerek bu durumu virüs bulaşması olarak adlandırıyor ama aksine ortada VİRÜS falan YOK. Virüs olarak adlandırılan paylaşımlar Facebook kullanıcılarının dikkatsizliğinden ve kullanıcıların Facebook özelliklerini çok iyi kullanmayı bilmemelerinden faydalanan uyanık kişilerin yaptığını küçük uygulamalar.


Bir çok facebook kullanıcısı kendisine gönderilen oyun ve sayfa isteklerini hemen beğeniyor işte tüm olay da burada başlıyor. Kullanıcının beğendiği sayfa veya oyun kendisi adına tüm arkadaşlarına ve zaman tüneli sayfasına daha önceden hazırlanmış olan içeriği otomatik olarak paylaşıyor. İşlem bu kadar basit, kullanıcılar sayfa veya oyun isteklerini beğenmeden önce biraz dikkat etmiş olsalar bu durumlara düşmeyecekler.

Ancak bir özellik var ki Facebook’un kullanıcılara kolaylık olarak hazırladığı bir özelliği kötü amaçlar için kullanılıyor. “Sayfa oluştur” özelliği Facebook ‘un kullanıcılar için belli bir kitleye kolayca ulaşmak adına hazırladığı bu özellik uyanık kişiler tarafından kötü amaçla kullanılıyor. Kötü amaçlı kişilerin hazırladığı erotik içerikli kullanıcı sayfası Facebook kullanıcısına farklı bir sayfa içeriği ile sunuluyor, kullanıcı bu sayfayı beğendiği anda sayfa kendi profiline ekleniyor ve Facebook kullanıcısı adına paylaşım yapıyor. Bu kötü durumdan kurtulmak mümkün.

“Facebook ‘u şu adla kullan ” adlı  “sayfa oluşturma ” özelliği kullanılarak yapılmış olan hazır sayfayı kapatmak ve zaman tünelinizi erotik içeriklerden temizlemek için aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli.

1- Sağ üst kısımda kilit simgesinin yanındaki ok işaretine basın ve “Sayfa Oluştur” alanını açın ve “ Sayfayı Yönet ” seçeneğine basın.

1

 

2-  ” Sayfalar” kısmında görünen sayfa sizin adınıza paylaşım yapan virüsün ta kendisi. Ondan kurtulmak için sayfa adına tıklayın.

 

2

 

3- Açılan sayfada sağ üst kısımda bulunan ” Ayarlar ” kısmına tıklayın.

 

3

 

4- Ayarlar içinde ilk olarak ” Sayfanın Görünürlüğü ” kısmına gelin ve “sayfayı yayından kaldır” kutusunu işaretleyin, hemen altında “değişiklikleri kaydet” tuşuna basın.

 

4

 

5- Ayarlar sayfasının en altına inin “sayfayı kaldır ” seçeneğine tıklayın, ” xxx kalıcı olarak sil ” seçeneğine basın gelen alanda  ” sil ” seçeneğini seçin

 

56

 

Geçmiş olsun. Artık ” Sayfalar” alanına baktığınızda hiçbir sayfa isminin görünmemesi gerekli. Böylece Facebook Virüsünüzden kurtulmuş oldunuz.

7

Siz siz olun bundan sonra Facebook ‘ta karşınıza çıkan her uygulamayı ve sayfayı hemen beğenmeyin.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup