istanbul escort

Galaxy Note 2 Üzerinde Linux Kurulumu ve Çalıştırılması

Android işletim sisteminin temeli olan Linux işletim sistemi Liux-on-Android  projesi sayesinde Android cihazlar üzerinde çalıştırılabiliyor. Bu projede Linux işletitm sistemi Android üzerinde sanal bir sürücü oluşturularak bir emülatör sayesinde çalıştırılması sağlanıyor. Böylece kurulum yapmak için Android işletim sistemini cihazdan kaldırmanıza ve cihaz üzerinde bir değişiklik yapmanıza gerek kalmıyor.

Android üzerinde Linux kullanmak için cihazınızda ROOT yetkinizin olması ve Android cihazınızın  ARM 7 serisi bir işlemciye sahip olması gerekli.  Destekleyen cihazlara ve yüklenebilecek Linux versiyonlarına BURADAN  bakabilirsiniz.

Ben burada Galaxy Note 2 cihazıma yaptığım kurum işlemini anlatacağım;

Öncelikle Android cihazınıza aşağıdaki dört uygulamayı kurun.

Terminal Emulator

Complete Linux Installer

Android VNC Viewer

BusyBox  

 

Kurulum İşlemleri:

1.  ilk önce telefonunuza kurmak istediğiniz Linux türünü seçip indirmeniz gerekli. Bunun için ister Complete Linux İnstaller uygulamasını veya isterseniz Sourceforge / Linux-on-android sitesini kullanabilirsiniz. ( Ben Ubuntu 13.04 Core kurdum. Bu sürüm Linux İnstaller uygulaması üzerinde olmadığı için Sourceforge sitesinden indirme işlemini yaptım.  Linux dosyalarında Small- Küçük,  Core- Orta ve Large- Büyük olmak üzere 3 seçenek bulunur. Telefon hafızası üzerinde fazla yer kaplamaması için için Small veya Core seçeneğini öneririm.

2. Android cihazınızın hafıza kartı üzerinde “ubuntu” adıyla bir dosya oluşturun, Soruceforge veya Complete Linux İnstaller üzerinden indirdiğiniz zip dosyasını bu klasör içe çıkartın.

3. Complete Linux İnstaller uygulamasını açın Launch seçeneğini seçin. Gelen pencere üzerinde kurmak istediğiniz Linux sürümünü UBUNTU olarak seçin hemen alt kısmında “Start Linux” butonu belirecek.  (indirdiğimiz dosyayı ubuntu klasörü oluşturarak içine atmamızın nedeni Linux installer’in otomatik olarak bu klasörü bulamaya ayarlanmış olması. Siz farklı bir klasör adı verirseniz o zaman SETTİNGS kısmında EDİT seçeneği üzerinden İMAGE dizininde kullanmak istediğiniz klasörü seçebilirsiniz. Ben ubuntu olarak oluşturdum. –  Ubuntu harici farklı bir versiyon indirecekseniz o sürüm adıyla klasör oluşturmanız gerekli. )

Complete Linux İnsataller

 

4. Start Linux butonuna bastıktan sonra Terminal Emülatör açılacak ve kurulum işlemi başlayacak. Linux image dosyası kurulum için denetlenecek.

image check

5. Denetlemeden sonra sizde bir şifre vermeniz istenecek. Bu şifre kurduğunuz Linux sürümünün oturum şifresi olacak bu yüzden unutmayacağınız bir şifre belirleyin ve yazın sonra enter’a basın. (Şifre girerken ekran üzerinden bir hareket olmayacak bu yüzden klavye çalışmıyormuş gibi düşünebilirsiniz ama yazdığınızı sistem algılıyor, ayrıca şifreler birbirini tutmadığında bir hata mesajı da vermiyor bu yüzden iki şifrenin aynı olmasına dikkat edin.) – ben burada ubuntu yazdım.

Password şifre

 

 

 

6. Password girdikten sonra sizden VNC ve SSH için iki farklı sor soracak, her ikisinde  “y” harfini seçin ve enter’a basın

SSH VNC

 

 

7. Gelen pencerede telefonunuzun ekran çözünürlüğünü yazmanız gerekli. Buraya Note 2 için 1280×720 yazın ve enter’a basın ( Galaxy S3 içinde aynı seçenek yazılıyor)

ekran çözünürlüğü

 

 

8. Ekran çözünürlüğünü yazdıktan sonra size ekran üzerinden rakamlarla bir bağlantı adresi verecek bunu bir yere yazın.  Telefonun Home tuşuna basın Terminal Emülatör’ü arka plana atın ve Android VNC Viewer’i açın.

Emulator

 

 

9. Android VNC Viewer üzerinde Nickname alanına kullanıcı adı yazın. Şifre kısmına 6. adımda yazdığınız şifreyi yazın. Adres kısmına 8. adımda verilen bağlantı numarasını yazın. Port numarası aynı kalsın. Ekran tipini 24-bit olarak ayarladıktan sonra Connect tuşuna basın.

vnc viewer

VNCviewer

 

 

Bütün adımları doğru yaptıysanız Linux İşletim sistemi telefonunuzda başarıyla kurulmuş ve çalışmış olacak. Artık Linux keyfini Android cihazınızda yaşayabilirsiniz.

Uygulamadan çıkmak istediğinizde HOME tuşu ile ana ekran dönün Terminal Emülatör’ü açın ve emülatöre “EXİT” yazın bunu 3 defa daha yazdıktan sonra terminal kendisini kapatacak. Güvenli bir şekilde kapatmak için her zaman bu yöntemi uygulayın.  Tekrar Çalıştırmak için Connect İnstaller uygulamasını kullanmanız gerekli.

Android Linux 2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup

Benzer yazılar

4 Comments

 • almora
  10 Mayıs 2013 - 18:37 | Permalink

  hacı bende denedim ama şifre yazan kısmda yanlıslık yaptım. ne yazdıgımı da bilmiyorum. oturum şifresi kısmında hata yaptım. şifrede görünmüyordu. tekrar o kısıma gelemiyorum. nasıl yapabilirim. nasıl tekrardan sıfre belirleyebilirim…

  • 13 Mayıs 2013 - 09:22 | Permalink

   Uygulamayı komple kaldırıp tekrar yükleyin. Kurulum işlemlerini tekrar yapın düzelir.

 • Doğan
  03 Temmuz 2013 - 17:58 | Permalink

  Hocam bunun daha kolay yöntemi var google playde “ubuntu no root” diye aratın imajıyla beraber indiriyor

  • 04 Temmuz 2013 - 10:59 | Permalink

   İkisi birbirinden farklı. Ubuntu nu root uygulama açıklamalarında da bakarsanız bu belirli işlemlerin yapıla bildiği kısıtlı bir sürüm ve orjinal ubuntu tarafından hazırlanmış bir uygulama değil. Ama benim bahsettiğim ubuntu’nun mevcut sürümlerini android üzerinde kullanmak için. Sonuçta ihtiyaç gören hangisi ise onu kullanmak en iyisi 🙂

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Mehmet Emin Ertemür located at , Bursa, TR . Reviewed by 761 kisi rated: 4.7 / 5