Note 5 ile Yaşanılan Samsung Teknik Servis Macerası

samsung_servisler

19.3.2015 tarihinde  Note 5 cihazımın şarjı sabaha karşı tamamen bitti ve sabah cihazı şarja taktığımda 2 saat beklemesine rağmen şarj simgesi %0 ‘dan yukarı çıkmadı. Orjinal şarj aleti 3 ay gibi kısa bir sürede bozulduğu için bende evdeki Note 2, S4 mini ve Gear S2 şarj aletleri ile Note 5 ‘i şarj ediyordum ama bu sefer bu şarj aletleri de şarj etmeyince bende telefon bozuldu diye düşünerek servisin yolunu tuttum.

Servise gittiğimde durumu anlattım ve servis çalışanı kendilerine ait olan S6 şarj aletine cihazı taktı. Sonrasında açılmayan telefon hemen açıldı. Hızlı şarj özelliği de olduğu için 5 dakika içinde %10 şarjı doldu. Sorun telefonda sanıyordum ama aslında sorun şarj aleti ve Samsung’un yaptığı değişiklikteydi.

 

Eski şarj aletleri hızlı şarj özelliği olan Note 5, S6 ve S6+ Edge cihazları pil tamamen bitmeden takılırsa şarj ediyor ama pil tamamen boşaldığında şarj etmiyormuş. Pilin dolması için gerekli olan ilk akımı eski şarj aletleri karşılamıyormuş, bu yüzden şarj aletinin yeni tip olması gerekliymiş.  Bende bozuk şarj aletimin değişimi için şarj aletini bırakayım dedim ama malesef sadece şarj aletini bırakmak yeterli olmuyormuş servis yetkilisi şarj aletinin yanında telefonunda bırakılması gerektiğini söyledi. Telefon seri numarasına göre şarj aleti değişimi yapıyorlar ve cihaz içine son güncel yazılım yüklüyorlarmış.

Benim de telefonum hiç açılmadığı için içindeki bilgileri yedekleme şansım olmadı ama One Drive üzerinde otomatik yedekleme özelliği aktif olduğundan oraya yedeklenen kadar bilgi işimi görür diyerek pek dert etmedim. Servise telefonu bırakmak için işlemi başlattım. Bu sefer servis yetkilisi cihaz üzerindeki ekran kilitlerini kaldırmamı istedi. O zaman “cihaza yazılım atıp sıfırlayacak sanız neden ekran kilidini kaldırayım? İçindeki bilgileri  neden herkesin göreceği şekilde bırakayım? dediğim de. ” Kimse telefonunuzdaki bilgilere bakmaz” gibi bir cevapla karşılaştım. Bende kendilerine cihazı fabrika ayarlarına getirerek teslim edeceğimi ilettim.

Marshmallow güncellemesi yaptığım Note 5 ‘i menü den Fabrika ayarlarına döndürmek istediğimde cihaz internet bağlantısı istedi, en son Kit Kat yüklüyken menüden fabrika ayarlarına döndürme işlemi kullanmıştım ve o zamanlar internet bağlantısı gerekli değildi görünce şaşırdım, Google ve Samsung’u sevgiyle andım. Cihazda simkart takılı olmadığı için internetim yoktu ve ne hikmetse Servis yetkilisi de servisin Wi-Fi şifresini bilmiyordu.  Bende bu durumda alternatif yöntem olan Recovery Mode üzerinden Wipe Data / Factory Reset özelliğini kullanarak cihazı sıfırlayıp servise teslim ettim.

recovery

Eğer Samsung kullanıyorsanız ve benim gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız veya farklı bir nedenden hemen sıfırlama işlemi yapmanız gerekirse cihazınızı Recovery Mode üzerinden sıfırlayabilirsiniz. Bunun için telefonu kapatın açılırken Ses Arttırma + Güç Tuşu + Orta Tuş üçlüsüne aynı anda 5- 6 saniye basılı tutun açılış ekranında cihazınız bekleme yapacak ve karşınıza recovery menü gelecek. Burada ses tuşları ile hareket edip güç tuşu ile ” wipe data / factory reset ” seçeneğini seçerek silme işlemini yapabilirsiniz.

21.03.2016 tarihinde Samsung yetkili servisinden gönderilen “Telefonunuz tamir oldu” Mesajı ile servise telefonu almak için gittim. Şarj aleti arızası ile bıraktığım telefonda 4 parçanın değiştiğini söylediler. Hangi parçaların değiştiğine dair ise tam bir bilgi veremedileri. Israrla bu parçaların hangisi olduğunu sorarken bir yandan telefonu açtım. Ama telefonun ekran dokunmatiği  çalışmıyordu. Kalem ve parmak ile denememize rağmen ekranda hiç bir tepki gelmedi, üstelik ekranın üst tarafında  parmak izi şeklinde kararmış bir kısım vardı. Servis yetkilisine cihazın durumunu gösterinde şaşırdılar. Cihazın oldu denilerek haber verilmesine rağmen neden böyle olduğunu sorunca teknik serviste tamiri yapan arkadaşı çağırdılar ve benim olmadığım bir alanda bir şeyler konuştular. Benden cihazı serviste bırakmamı istediler bende cihazın yenisi ile değiştirilmesi için cihazı serviste bıraktım.  Sonradan aldığım bilgiye göre servis telefonu değiştirmek yerine ekran değişimi yapmayarak telefonu bana geri verecekmiş.

Bursa’da hizmet veren ABC Samsung Teknik Servisi gerçekten başarılı bir iş yapmış ve şarj aleti değişimi için verilen Note 5 ‘i daha çok bozarak geri vermeye çalıştı. Şarj aleti arızası için verilen cihazın 4 parçasının değişmesine mi? Oldu denilen telefonun ekranının bozularak geri verilmesine mi? Değişim istediğim cihazın değiştirilmemesi ne mi? yanayım bilemedim. Ama artık bir daha Samsung telefon almayacağım sırf servis kalitesi yüzünden İphone telefon alacağım. Çünkü bu tarz bir durumda Apple cihazı komple yenisi ile değiştiriyor.

Samsung ‘u böyle berbat bir servie sahip olduğu için tebrik ediyorum .

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup