Regatta Allpeaks Su Geçirmez Ceket

Yağmurlu havalarda doğada veya şehirde yürüyüş yapıyorum. Yağmurdan korunmak için de su geçirmez ceket arayışı içindeydim. Tabi bu arayışta gözüm The North Face ve Millet gibi büyük markaların üstündeydi. Bir kullanıcı önerisi ile büyük markalara göre daha ekonomik olan Regatta Allpeaks ceketi denedim.


Regatta 1981 yılında kurulmuş İngiltere ‘de kurulmuş bir Outdoor  tekstil ürünleri üreten bir marka. Allpeaks ise su geçirmez ve nefes alabilir Isotex 15000 dayanıklı performansı kumaşına sahip ceket modeli. İsotex, Regatta firmasının kullandığı nefes alabilir kumaş modelinin adı bu alanda en büyük isim yapmış marka ise Gore-Tex. Firma Gore-Tex yerine ürünlerinde İsotex kullanarak fiyatlarında biraz daha ekonomik olmayı hedefliyor.

Ceketi her ne kadar kullanıcı tavsiyesi ile alsam da kumaş olarak Gore-Tex gibi büyük bir markanın ürünü kullanılmadığı için aklımda hep şüphe vardı. Ama kullanan arkadaşım ucuz olan ürünün pahalı olan kadar dayanıklı olduğunu söylediği için bende aldım.

Allpeaks ceket 15000mm* suya karşı dayanıklılığa sahip. Üzerindeki dikişler su geçirmez bant ile kapatılmış ve ısıl işlem görmüş . Ceket üzerinde 4 adet fermuar kısımları da su geçirmez korumaya sahip cep bulunuyor, üst cepler küçük alt cepler ise büyük ayrıca ceketin iç kısımda da büyük bir cep var. Ceketin görüşü kapatmayan üst kısımda siperliğe sahip bir kapüşonu mevcut.  Bu kapüşonu ön kısımdan ve kapüşonun üstünde bulunan lastikler ile başınıza göre ayarlayabiliyorsunuz.  Ceketin koltuk altında fermuar bulunmuyor.  Bunun yerine önlerde bulunan cepleri açarak aynı havalandırma etkisini yaratabiliyorsunuz.  Ceketin iç kısmı file kumaş ile kaplı ama kol kısmı naylon tarzı bir kumaş ile kaplı. İç kısımdan ziyade kol kısmında kaplı olan kumaş koldan geçerken elinize takılabiliyor ve giyip çıkarmayı biraz zorlaştırabiliyor.

 

Regatta-iç

 

Regatta Allpeaks ile yağmur altında ve kuru havada doğa ve şehir yürüyüşleri yaptım. Yağmur altında ceket suya beklediğimden iyi dayanım gösterdi.  Yağmursuz bir günde yaptığım yürüyüşte kısa kollu bir tişört ile koşarken kolumda oluşan terlemeyi nefes alabilirliği sayesinde çabucak engelledi.  Bu ceket gerçekten ucuz ürünlerinde kaliteli olabileceğini kanıtlıyor.

Regatta Allpeaks (2) Regatta Allpeaks (4) Regatta Allpeaks (5)

 

*Bu mm dayanıklılık durumu nedir? Derseniz. Kısaca;  Outdoor ürünlerin suya dayanıklılığı mm basıncı olarak ifade edilir. Aslında bu aldığınız ürünün yapıldığı kumaşın suya ne kadar dayanıklı olduğunu gösterir, bu değerlerde 2.000mm ile 30.000mm arasında değişiyor.  Takribi olarak 2000mm ‘lik bir kumaşın sahip olduğu özel kaplamanın  1 saat suya dayanıklılık gösterdiği kabul edilir.  10.000mm suya dayanıklı bir ürün kullanıyorsanız 5 saat kadar suya dayanacaktır. Tabi bu dayanıklılık Yağmurun şiddetine göre veya  kar yoğunluğuna göre değişim gösterir. Ayrıca kumaşın kullanımına ve yıkanma durumuna göre bu dayanıklılık zaman ile azalır veya kaybolabilir. O yüzden bu tarz ürünleri mümkün olduğu kadar yıkamayın ve yıkayacak olursanız deterjan kullanmayın, bir de ürünleri buruşturarak saklamayın. Bu şekilde bir nebze olsun korumuş olursunuz.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup