Sony Xperia Z ve ZL Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? (Bootloader Unlock)

xperia z zl bootloader unlock

Sony’nin son harikası Xperia Z ve ZL modellerinde Custom Rom yükleyebilmek, sürekli Root yetkisini alabilmek ve ülke güncellemesi beklemeden güncel yazılımları yükleyebilmek için Bootloader kilidinin açılması gereklidir. Ancak Bootloader kilidi açıldığında cihazınız öncelikle garanti dışında kalır. DRM lisansı ile çalışan orjinal Sony uygulamaları çalışmaz ve güncellenmez.Bootloader kilidini açmak cihaz SD hafızasını sıfırlar ve tüm verileri siler. Bu yüzden işlemi yapmadan önce verilerinizi yedekleyin. Bu işlemin en büyük riski cihazınızın  BRICK olma durumudur. Oluşabilecek sorunlarda sorumluluk işlemleri yapan kişiye aittir.

 

Bootloader kilidini kaldırmak için öncelikle ihtiyacınız olacaklar;

a- Cihazınızın İmei numarası

b- Fastboot package USB Drivers BURADAN indirin Alternatif 1   Alternatif 2 ( indirdiğiniz zipi desktop üzerinde klasöre çıkartın)

c- USB kablo ve windows yüklü bir bilgisayar

 

Bootloader kilidini açmak için yapılacak işlemler:

1- Öncelikle   http://unlockbootloader.sonymobile.com/ adresine giriş yapın en alttaki “start unlocking the boot loader” a tıklayın, gelen sayfanın en altındaki “continue” yazısına tıklayın, “Yes, I’m sure” ‘a basın gelen sayfadaki kutuları işaretleyin ve “I accept” ‘e basın, gelen sayfaya Adınızı, imei numaranızı ve mail adresinizi yazıp gönderin. Gerekli olan kod mail adresinize gönderilecek. Bu kodu note pad’a veya bir yere yazın kaybetmeyin.

2- Telefonunuzu kapatın. Ses yükseltme tuşuna basılı tutun ve bilgisayara bağlı olan USB kabloyu telefona takın. (Bilgisayarınız driverları yükleyecek eğer yüklemezse ” Aygıt Yöneticisi > diğer cihazlar” kısmından Fastboot Package içindeki USB driverı yükleyin)

3- Fastboot Package klasörüne gidin, Fastboot klasörünü açın  klavyede SHİFT tuşuna basarken farenin sağ tuşuna basın gelen seçeneklerden “komut penceresini burada aç” seçeneğini seçin

fastboot

4- Komut Penceresi açıldığında  fastboot.exe -i 0x0fce getvar version yazın ve onaylayın

versiyon

5-  işlemden sonra komut penceresinde bir cevap belirirse işlem başarılı demektir (total time 0.000s yazar)

6-  Komut penceresinde ikinci satıra fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0x  (x den sonraki kısıma mail ile gelen kodu bitişik olarak yazın ÖRN: fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0x123456789123) ve onaylayın.

key

7- işlem bittikten sonra kabloyu telefondan çıkartın ve telefonu açın  tüm adımlar doğru şekilde yapılmışsa telefonunuzun bootloader kodu açılmış demektir.

Şimdi cihazınız Root yapılmaya hazır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
quup